Via Lucis Alternativa - celostní medicína2. Co v běžném životě způsobuje bolesti

Odhaduje se, že přibližně devadesát procent obyvatelstva zažije někdy v životě bolest beder. Mezi příčiny bolesti patří mimo jiné namožení svalů, natažení šlach a vazů, zlomeniny, poranění obratlů a meziobratlových plotének, infekce a degenerativní onemocnění. Bolesti, které cítíme v bedrech, mohou být uloženy ve svalové hmotě hýždí a boků. Účastní se celé řady pohybů, je na ně kladena velká zátěž, mnohdy v nepřirozených polohách. Dlouhé stání, sezení, nošení nadměrných břemen, vadné držení těla, stárnutí. Nepřirozené zátěže způsobují různé deformace, vybočení pánve.

Na nejširší části hýžďového svalu v dolní třetině, nahmatáme bolestivý bod na uvolnění.

Pánev vysazená dozadu

Způsobuje problémy s plotýnkami, vnitřní vazivo je zatížené, bolí záda. Pánev vysazená dozadu způsobuje, že nás bolí záda mezi lopatkami, ramena, přetěžuje se krční páteř. Bolest krční páteře se pak promítá do nohou a způsobuje pokles nožní klenby. Hůř se pohybujeme, chůze je bolestivá, proto ji ani nevyhledáváme. Nepohyblivost pak způsobuje další degeneraci orgánů. Ztížená je také reprodukce, cesty pro spermie jsou špatné. Tlak na močový měchýř způsobuje inkontinenci.

V oblasti emocí dochází k přecitlivělosti, nesprávnému vyhodnocování situací, jsme odpojeni od reality. Vystrčená hlava dopředu není spojená s tělem a proto žijeme bezhlavě. Utíká nám realita a my žijeme v iluzi a neustálém očekávání, že se situace změní, přijdou lepší časy, je potřeba jenom počkat. Tím život utíká, jsme pasivní a nevýkonní. Nakonec začneme svalovat vinu na všechny okolo, svět je špatný, černý, ten je takový a ten zase takový. Osobnost je snadno ovladatelná silnějšími jedinci.

Nízké sebehodnocení a neláska k sobě nutí člověka nakládat si na záda mnoho problémů, většinou cizích. Proto nemá čas na sebe, přátelé, na nic. Žije v neustálém chvatu a stresu, že nic nestíhá. Pracovní výkon je nízký, chaotický.

Podsazená pánev dopředu

Vytváří tlak na spodní vazy, je ohroženo postavení kyčlí, kolen, kloubní jamka se začne vydírat. Jsou to příznaky pro vznik artrózy. Podsazená pánev způsobuje bolesti v třísle, oslabená je činnost ledvin, problémy s vyměšováním. Bolesti se promítají do hlavy, ramen a rukou.

Krční lordóza způsobuje vztyčení a ztuhlost hlavy. Chůze je toporná, hlava jako v oblacích. Ani se nemůžeme podívat dolů na ty ostatní. Naše schopnosti jsou přece ty nejlepší, ostatní jsou neschopní, bezvýznamní, nemají patřičnou úroveň.

Bolesti v kyčlích jsou duchovní podstaty, je třeba hledat pokoru.

Pravo - levé vybočení

Příčinou bývá zátěž v povolání, kdy se nerovnoměrně zatěžuje pouze jedna strana. Postoj, posed. Postihuje kadeřnice, řidiče, zubaře, matky malých dětí,....

Má také psychosomatické příčiny. Ukazují na nerovnováhu mezi rozumem a citem. Můžeme žít příliš citově, emoce ovládají naše rozhodnutí. To může v životě způsobit dosti škod, nejsou li přání korigována rozumem. Naopak zase přílišné rozumářství bez citu způsobuje ztvrdlost, zlobu, chybí srdce. Člověk se neumí vcítit a ani neslyší druhé.

Další příčiny vybočení pánve

Skolióza páteře u dětí je způsobená chybným duchovním vývojem v minulosti. Obecné mínění, že kosti rostou rychleji, děti mají nesymetrickou sportovní zátěž, nebo vývoj probíhá nerovnoměrně, může mít také psychoemoční příčinu. Před něčím se kroutí, vymlouvá, uhýbá. Rodiče by se měli naučit vidět proč a před čím se dítě kroutí, co způsobuje pokřivení. Napravit se dá všechno citem, vnímavostí, spoluúčastí. Je třeba odstranit příčinu.

Vybočení pánve a problémy s tím spojené jsou způsobeny pravo - levou nerovnováhou.

Nerovnováha je mezi pravou a levou mozkovou hemisférou. Pravá mozková hemisféra ovládá levou polovinu těla, emocionální. Ovládá naše přijímání života, oddanost, potřebu pomáhat a poslouchat. Posiluje se uměním, pobytem v přírodě, prociťováním každodenních událostí.

Levá hemisféra ovládá pravou, racionální polovinu těla. Bolesti v této části ukazují na přílišné prosazování, tvrdnutí emocí, přílišné podřizování se rozumu.

Nerovnováha se projevuje v očích, jedno oko je slabší. Potřebujeme vyšetřit zrak.

Důležitou osou pro rovnováhu těla je čelistní kloub. Nerovnováhu může způsobit vybočená čelist, zubní kaz, kousání na jedné straně, chybějící zuby.

To způsobuje uvolnění čelisti, praskání, omezení otvírání úst, pálivý pocit a sucho v ústech, zvuky v uších, migrény, točení hlavy, ztrátu orientace, bolesti v krku a ramenou, astma, alergie, problémy mandlí, oční vady, lámavost vlasů, akné, kyselost a záněty břicha, močových cest, menstruační bolesti, deprese, ztráta paměti, studené ruce a chodidla, skoliózy, vybočené kyčle.

Úrazy kotníku a kolena rozhodí rovnováhu těla tím, že přirozeně uhýbáme bolesti. Zatěžujeme více zdravou stranu.

Poruchy vnitřních orgánů mění páteř a naopak. Každý obratel ovládá některý tělesný orgán. Změny na orgánech i na páteři ukazují zátěž.